About Our School ESLRs SARC School Profile Single Plan for Student Achievement
Academic Information AP/Honors GATE AVID Graduation Requirements State Testing AP/Honors Summer Assignments
Activities Band Club List Athletics
Administration Office Achievement Office Activities/Ed Services Office Discipline Office Guidance Office Health Office Instruction Office Registrar
Parent Resources Adult Volunteer Opportunities Bell Schedule Bus Schedule College Resources Community Resources Financial Aid Tutoring Career Center
Contact Us

Printable Version

Club List

2016-2017 Club List

Club Name Advisor/Room Meeting Day(s) Time
Academic Decathlon Reyerse/E07 Mon-Fri 6th Pd
AP Spanish Martin/T44 Wednesdays 3-4
AP Statistics Yarbrough/J115 When Needed  
Aquatic Biology Zitterkopf/A19 Tuesdays 3:15-4
Badminton Club John Sedia/Gym Mondays 7:10am
BSU - Black Student Union Weiston-Serdan/E04 Thursdays 3:10
The Board Game Club Thompson/A21 Thursdays 3-4
The Book Tasters Nemecek/Library 1st Fri of Month 3-4
Chemistry Club Min & Mondragon/A06 Mondays 3:30-4
Chess Club Bragg/T3 Thursdays 3-4
Class Dance Forsyth/A1 Every Tues/Thurs 3:15-5
CSF - CA Scholarship Federation Hall/E03 Every other Thurs 3:00
Comic Book Club McDowell/T02 Every other Mon 3-4
CERT - Comm Emerg Resp Team Vargas & Brazelton/C07 Fridays 8-8:50
Drill Team Bragg/Quad & MPR Everyday 3:15-4
EHS Incredible Squad (Club IDEA) Ramirez/H02 Tuesdays 3-3:30
EPIC (Etiwanda's Prcisely Impulsive Comedians Kiley/E12 Tues/Thurs 3-3:30
Fandom Club Villegas Fridays 3-4
FCA - Fellowship of Christian Athletics Ramirez & Smith/K-Lounge Every other Fri  
The Feminist Club Galino/T27 Mondays 3:00
Food Appreciation 101 Shum/A04 Every other Mon 3:15
French Honor Society Governale & Brusselle T39/T40 Wednesdays 3-4
The Geology Club Keck/J108 Wednesdays 3-4
Habibi Belly Dancing Haggerty/A01 Fridays 3-4
Heroes Club Schaina/Js08 Every other Mon 7:30
Hip Hop Expressions (B-Boy) Governale/T39 Mondays 3-3:40
Indian Culture Club Thompson Mondays 3-4
ICC - International Coastal Cleanup Burt/J101 Wednesdays 3-3:45
Japanese Culture Club Mondragon/A14 Tues&Thurs 3-3:30
Martial Arts/Discipline (M.A.D) Ms. Thomas/T41 Tues/Thurs 3-4
Key Club Weilacker/A09 Wednesdays 7:40am
Mariachi Kimura/T31 Wednesdays 3-4
MedFutures Haggerty&Aguilar/A01-A02 Tuesdays 3:05
MUN - Model United Nations Dinkelman/A07 Mon & Wed 3-4
Music With a Purpose Smith/T06 Thursdays 3:10-3:45
MSA - Muslim Student Association Vlastos/J211 Fridays 3-4:15
National Beta Club Morrison/J108 Every other Thur 3:05
NHS - National Honor Society Heymann/T24 Every other Tues 3:00
P.A.W.S. Laurence Schaina/J208 Every 3rd Thurs 3:05-3:30
Philosophy Club Thomas/T41 Tuesdays Lunch
Photography Club B. Judson/H03 Wednesdays 3:05
Pride Club Weiston-Serdan/E04 Wednesdays 3-4
Pro-bar legion Thomas/T41 Mon, Wed, Fri 3:05-4:15
Red Cross Roozeboom/T05 Tuesdays 3:05
Rhythm Kimura/T31 Wednesdays 3-4
ROSE (Reflecting Our Saviors Example) Haggerty/A01 Wednesdays 7:30
Rotary Interact Aguilar/J103 Tuesdays 3:10-3:30
Science Olympiad Min & Schaina/A06 Fridays 3-4
Second Chance Club Lanaro/T48   3:315
Spanish Honors Society Martin/T44 Mondays 3-4
Swing Club Keck & Kiley/J108&E12 Tues & Thurs 3-4:30
Talk to Me Bragg/T03 Mondays 3-4
TriUnite Campbell/T43 Tuesdays 7:40
Vex Robotics Haggerty/A01 Tuesdays 3:10-5
Vibe District Lenon/T15 Thursdays 3:10-4:10
Worldwide Food Club A16 Every other Thur 3:10-3:30
Yu-Gi-Oh Club  Armstrong/J111 Tues & Fri 3:05-4